Jak zrobić olej z czarnuszki to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Czarnuszka roślina o wielu cennych właściwościach, a przygotowany z jej nasion olej, może być doskonałym panaceum na wiele dolegliwości. W tym artykule wyjaśnimy krok po kroku, jak samodzielnie i w prosty sposób, przyrządzić olej z czarnuszki. Dowiesz się jak odpowiednio przygotować surowiec, zalać nasiona olejem, długo je macerować oraz finalnie odcedzić i przefiltrować powstały olej. Zapraszam do lektury!
Kluczowe wnioski:- Olej z czarnuszki ma cenne właściwości lecznicze i kosmetyczne.
- Samodzielne przygotowanie oleju jest proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu.
- Kluczowe kroki to suszenie i rozdrabnianie nasion, macerowanie w oleju i filtracja.
- Gotowy olej należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
- Z oleju można korzystać zarówno doustnie, jak i miejscowo np. do masażu.
Jak przygotować susz z czarnuszki
Aby przygotować susz z czarnuszki, najpierw musimy zebrać dojrzałe owoce czarnuszki. Najlepiej zbierać je latem lub jesienią, kiedy są w pełni dojrzałe. Po zebraniu owoce myjemy i rozkładamy na papierze do pieczenia, aby mogły powoli wyschnąć. Suszenie powinno odbywać się w ciemnym i przewiewnym miejscu, najlepiej w temperaturze około 20-30 stopni Celsjusza. Cały proces potrwa około 2-3 tygodni. Gdy owoce są już wysuszone, możemy je zmielić na proszek lub zostawić w całości.
Właściwe suszenie czarnuszki jest kluczowe dla jakości powstałego oleju. Jeśli owoce będą niewysuszone lub przesuszone, olej może mieć gorszy smak i właściwości. Dlatego warto poświęcić na to odpowiednią ilość czasu i uwagi.
Jak sprawdzić czy susz z czarnuszki jest gotowy?
Aby sprawdzić czy suszone owoce czarnuszki nadają się już do dalszego wykorzystania, wystarczy je połamać. Jeśli są kruche i pękają przy zgięciu, oznacza to że proces suszenia dobiegł końca. Nasiona powinny być twarde i dać się łatwo oddzielić od owocni. Gotowy susz przechowujemy w szczelnych słoikach w suchym i ciemnym miejscu.
Jak przygotować nasiona czarnuszki
Kolejnym krokiem po wysuszeniu owoców czarnuszki jest oddzielenie z nich nasion. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Jeśli zostawiliśmy owoce w całości, musimy każdy po kolei rozłupać i wyjąć pestki. Jest to żmudna praca, ale warta wysiłku. Drugą opcją jest zmielenie całych owoców na mąkę, a następnie przesianie jej przez sito. W ten sposób oddzielimy nasiona od reszty owocni.
Ilość suszonych owoców | Ilość uzyskanych nasion |
500 g | 100-150 g |
Z powyższej ilości suszonych owoców czarnuszki możemy spodziewać się uzyskać około 100-150 gramów nasion. Te poddajemy dalszej obróbce przygotowując z nich olej.
Czytaj więcej:Prosty przepis na domowe mydło: Jak je zrobić krok po kroku?
Jak zalać nasiona olejem
Olej z czarnuszki na brodawki robimy poprzez macerowanie nasion w neutralnym oleju roślinnym, na przykład słonecznikowym, kokosowym lub z pestek winogron. Ważne aby był to olej wytłoczony na zimno, bez dodatków i konserwantów. Nasiona zalewamy nim w proporcji 1:5, to znaczy na każde 100 g nasion bierzemy 500 ml oleju. Całość mieszamy i odstawiamy w szczelnym słoiku na minimum 4 tygodnie.
Warto nasiona lekko rozgnieść przed zalaniem olejem, aby pomóc w ekstrakcji cennych związków do oleju. Można też je lekko podgrzać, ponieważ ciepło ułatwia ten proces. Nie można jednak przegrzać, aby nie straciły właściwości.
Najlepszy efekt przynosi połączenie lekkiego rozgniatania i podgrzewania nasion przed zalaniem olejem. Pozwala to wyodrębnić maksimum substancji aktywnych do gotowego oleju.
Jak długo macerować nasiona
Ile czasu powinniśmy macerować nasiona czarnuszki w oleju, aby powstał wartościowy produkt? Zdecydowanie najlepiej odstawić całość na okres od 4 do 6 tygodni. W tym czasie olej nabierze intensywnej, ciemnozielonej barwy, a na jego powierzchni pojawi się brązowy osad.
Wcześniejsze przecedzenie sprawi, że olej będzie miał słabsze właściwości. Zbyt długie macerowanie również nie jest wskazane, ponieważ może powodować nieprzyjemny, cierpki posmak.
Objawy gotowości oleju z czarnuszki
- Intensywna, ciemnozielona barwa
- Brązowy osad na powierzchni oleju
- Mocny, gorzkawy aromat
Gdy zaobserwujemy powyższe cechy, wiemy że nasiona w pełni oddały olejowi swoje właściwości i można przejść do przecedzania i filtrowania oleju.
Jak odcedzić i przefiltrować olej
Aby oddzielić gotowy olej z czarnuszki od wyekstrahowanych z niego nasion, musimy go odcedzić przez gazę lub filtr papierowy. Najlepiej użyć do tego lejka lub specjalnego cedzaka do olejów. Filtrujemy powoli, aby z oleju usunąć jak najwięcej osadu i zanieczyszczeń. Sam osad może jeszcze zawierać cenne związki, więc warto go przechować na przykład do kąpieli.
Przefiltrowany olej przelewamy do butelki z ciemnego szkła. Butelkę napełniamy aż po sam wierzch, aby zminimalizować kontakt oleju z powietrzem. Dzięki temu dłużej zachowa swoją jakość i właściwości.
Gotowy olej będzie miał intensywny zapach i gorzki, cierpki smak. To cechy charakterystyczne dla oleju z czarnuszki, które potwierdzają obecność cennych związków.
Jak przechowywać olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki najlepiej przechowywać w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu, najlepiej w lodówce. W niskiej temperaturze olej dłużej zachowuje świeżość i aktywność biologiczną. Ciepło oraz dostęp światła i powietrza mogą sprawić, że olej utleni się i straci część właściwości.
Jeśli olej zgęstnieje od niskiej temperatury w lodówce, wystarczy go wyjąć na jakiś czas do temperatury pokojowej aż znów stanie się płynny. Przed użyciem również warto go wyjąć z lodówki i poczekać aż się nieco nagrzeje od temperatury otoczenia.
Właściwie przechowywany domowej roboty olej z czarnuszki może zachować świeżość i właściwości przez okres nawet do 12 miesięcy.
Podsumowanie
Olej z czarnuszki to niezwykle cenny produkt o szerokim zastosowaniu, zarówno w kuchni jak i do celów leczniczych. Jest on bogatym źródłem antyoksydantów i ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może być stosowany miejscowo np. na olej z czarnuszki na brodawki. Samodzielne wyprodukowanie oleju w domu nie jest skomplikowane - wystarczy suszyć i rozdrabniać owoce, zalać nasiona olejem, macerować, a następnie odcedzić i przefiltrować. Gotowy olej należy przechowywać w chłodnym, ciemnym i szczelnym pojemniku.
Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule zachęcą Państwa do samodzielnego przygotowania oleju z czarnuszki i poznania jego właściwości poprzez codzienne stosowanie. To naprawdę niezwykły produkt, który można wykorzystać na wiele cennych sposobów.