Henna na włosy przed i po: Jak prawidłowo stosować hennę?

Henna na włosy przed i po: Jak prawidłowo stosować hennę?
Autor Patrycja Olszewska
Patrycja Olszewska20 lutego 2024 | 7 min

Henna włosy przed i po to naturalny i bezpieczny sposób na koloryzację włosów. Wiele osób zastanawia się jednak, jak prawidłowo stosować hennę, aby osiągnąć pożądany efekt. W tym artykule dowiesz się, jak odpowiednio dobrać i przygotować hennę, krok po kroku nałożyć ją na włosy, a także jak zadbać o włosy już po zabiegu. Poznasz również oczekiwane efekty stosowania henny.

Kluczowe wnioski:
  • Henna nadaje włosom naturalny, zdrowy wygląd i pomaga w walce z siwymi włosami.
  • Należy dobrać odpowiedni rodzaj henny do koloru włosów, aby osiągnąć pożądany odcień.
  • Przed nałożeniem henny warto odpowiednio przygotować włosy, nawilżając je i oczyszczając z pozostałości poprzednich zabiegów.
  • Henna powinna pozostawać na włosach od 1 do 4 godzin w zależności od oczekiwanego odcienia.
  • Po zmyciu henny konieczna jest pielęgnacja włosów odżywkami i maskami, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami.

Jak dobrać hennę do koloru włosów?

Wybierając hennę na włosy, należy wziąć pod uwagę naturalny odcień włosów. Im ciemniejszy kolor włosów, tym ciemniejszy odcień henny będzie pasował. Dla blondynek polecane są henny w odcieniach rudego, natomiast dla szatynek i brunetek - czerwone i brązowe henny.

Henna nie rozjaśnia włosów, więc jeśli zależy Ci na rozświetleniu koloru, lepiej zdecydować się na rozjaśniacze. Henna pozwoli natomiast na pokrycie siwych włosów i doda im zdrowszego wyglądu.

Przed zakupem henny do włosów, warto zrobić test uczuleniowy. Nałóż odrobinę mieszanki hennowej na skórę przedramienia i sprawdź reakcję po 24-48 godzinach. Brak zaczerwienienia lub swędzenia oznacza, że henna dobrze została zniesiona.

Test uczuleniowy

Test uczuleniowy pozwala sprawdzić, czy skóra nie jest wrażliwa na substancje zawarte w hennie. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych reakcji alergicznych.

Najlepiej zrobić go na 24-48 godzin przed planowanym zabiegiem. Wystarczy nałożyć odrobinę gotowej mieszanki hennowej na wewnętrzną stronę przedramienia i obserwować, czy pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub wysypka.

Jak przygotować włosy do nałożenia henny?

Aby henna włosy zafarbowała możliwie najlepiej, włosy muszą być odpowiednio przygotowane. Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie włosów z pozostałości poprzednich zabiegów koloryzacji i stylizacji.

minimum 2-3 dni przed planowanym zabiegiem zrezygnuj ze szamponów z silikonami i odżywek, które mogą powodować osadzanie się henny tylko na powierzchni włosa. Używaj szamponów bezsilikonowych. Ostatnie mycie przed henną wykonaj szamponem bezsilikonowym bez użycia odżywki.

Przed nałożeniem henny warto zrobić peeling skóry głowy, aby usunąć zrogowaciały naskórek. Można wykonać go samodzielnie lub skorzystać z zabiegu u fryzjera.

Na kilka godzin przed henną dobrze jest też zrobić ciepły kompres z ręcznika, aby otworzyć łuski włosa. Ułatwi to wnikanie henny.

Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy pozwala usunąć zrogowaciały naskórek i zanieczyszczenia. Dzięki temu henna lepiej się wchłonie.

Można wykonać go samodzielnie np. za pomocą peelingu z kawy lub cukru. Peeling u fryzjera z użyciem kwasów owocowych działa silniej i głębiej oczyszcza skórę głowy.

Czytaj więcej:Rude ombre na ciemnych włosach: Przewodnik po trendach

Jak zmieszać i nałożyć hennę na włosy krok po kroku?

Mieszanka hennowa przygotowuje się zazwyczaj z proszku, który miesza się z wodą, herbatą lub sokiem (np. z cytryny). Proporcje zależą od rodzaju henny.

Gotową mieszankę nakłada się na suche lub lekko wilgotne, rozczesane włosy, unikając skóry głowy. Henna powinna równomiernie pokryć całe włosy, także koniuszki.

Po nałożeniu całość owija się folią spożywczą, aby mieszanka nie wyschła. Pozostawia na 1-4 godziny. Im dłużej, tym intensywniejszy kolor.

Na koniec dokładnie spłukuje się włosy letnią wodą, aż do całkowitego usunięcia henny. Można też zastosować szampon bezsilikonowy.

Krok 1 Wymieszaj hennę z wodą, herbatą lub sokiem w odpowiednich proporcjach.
Krok 2 Nałóż mieszankę na suche lub lekko wilgotne, rozczesane włosy.
Krok 3 Owiń włosy folią spożywczą i pozostaw na 1-4 godziny.
Krok 4 Dokładnie spłucz hennę letnią wodą lub szamponem bezsilikonowym.

Jak długo trzymać hennę na włosach i ją zmyć?

Zdjęcie Henna na włosy przed i po: Jak prawidłowo stosować hennę?

Hennę zaleca się trzymać na włosach od 1 do 4 godzin. Im dłużej, tym bardziej intensywny będzie kolor.

Na początku warto zostawić na 1-2 godziny, aby sprawdzić efekt. Stopniowo można wydłużać czas działania do maksymalnie 4 godzin, jeśli chce się uzyskać bardzo ciemny odcień.

Po zadanym czasie hennę dokładnie spłukuje się letnią wodą lub delikatnym szamponem bez silikonów, aż do całkowitego usunięcia. Warto spłukiwać włosy nad umywalką, aby henna nie zabarwiła skóry.

Nie zaleca się zostawiania henny na noc, gdyż może to prowadzić do przesuszenia i uszkodzenia włosów.

Ile godzin trzymać hennę?

  • 1-2 godziny - delikatne rozjaśnienie i połysk
  • 2-3 godziny - wyraźne podkreślenie koloru
  • 3-4 godziny - intensywny, ciemny odcień

Jakie są efekty stosowania henny na włosy?

Regularne stosowanie henny włosy przynosi wiele korzyści. Henna rozjaśnia naturalny kolor włosów, maskuje siwe pasma, dodaje połysku, wzmacnia i regeneruje.

Dzięki zawartości naturalnych składników henna nawilża włosy, sprawia, że są mocniejsze i zdrowsze. Co więcej, chroni kolor przed blaknięciem.

Henna stopniowo rozjaśnia włosy przy systematycznym, powtarzanym stosowaniu. Na efekt rozjaśniania trzeba jednak poczekać i wykonać kilka zabiegów.

Dla wielu osób największą zaletą henny jest jej zdolność do maskowania siwych włosów. Henna dobrze kryje siwiznę, przywracając włosom naturalny wygląd.

Jak zadbać o włosy po zastosowaniu henny?

Odpowiednia pielęgnacja włosów po koloryzacji henną na włosy jest bardzo ważna, aby zabezpieczyć je i zachować piękny, intensywny kolor jak najdłużej.

Przez kilka dni po zabiegu należy stosować odżywki i maski nawilżające oraz ograniczyć używanie częstych stylizacji termicznych. Warto też chronić włosy przed słońcem i chlorowaną wodą.

Dobrze jest powtarzać zabiegi z użyciem henny co 3-4 tygodnie, aby utrwalić i odświeżyć kolor. W międzyczasie szampon z dodatkiem henny pomoże go podtrzymać.

Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że efekty stosowania henny włosy przed i po będą spektakularne i utrzymają się długo w zdrowych, mocnych włosach.

Podsumowanie

Henna to świetna alternatywa dla tradycyjnych farb do włosów. Henna włosy zagęszcza, rozjaśnia i dodaje blasku, a także pomaga zamaskować siwiznę. Przed zabiegiem warto odpowiednio przygotować włosy, robiąc peeling skóry głowy i rezygnując z silikonów. Samą hennę miesza się z wodą czy herbatą i pozostawia na 1-4 godziny. Im dłużej, tym intensywniejszy kolor. Po zmyciu konieczna jest regeneracja włosów odżywkami i maskami.

Henna włosy przed i po to świetny, naturalny sposób na piękny, zdrowy wygląd włosów. Stosowana regularnie, utrwala kolor, wzmacnia i nawilża pasma. Warto wypróbować!

Najczęstsze pytania

Kolor z henny utrzymuje się zazwyczaj 4-6 tygodni. By go odświeżyć i utrwalić zaleca się powtarzanie zabiegów co 3-4 tygodnie. Stosowanie szamponu i odżywki z henną również pomaga podtrzymać kolor.

Henna doskonale nadaje się do zniszczonych, przesuszonych włosów, ponieważ ma właściwości regenerujące i wzmacniające. Przed nałożeniem henny warto jednak zrobić głęboko nawilżającą maskę lub odżywkę.

Do zmycia plam po hennie ze skóry należy użyć ciepłej wody z mydłem lub olejku kokosowego. Można też przetrzeć skórę watą nasączoną sokiem z cytryny lub octem jabłkowym.

Henna jest naturalna i bezpieczna, więc może być stosowana w ciąży. Jednak przed pierwszym zabiegiem warto wykonać test alergiczny i skonsultować się z lekarzem.

Test uczuleniowy polega na nałożeniu odrobiny gotowej mieszanki hennowej na skórę przedramienia na 24-48 godzin przed planowanym zabiegiem. Jeśli nie wystąpi zaczerwienienie ani swędzenie, hennę można uznać za bezpieczną.

5 Podobnych Artykułów

  1. Aluminium w kosmetykach: Czy warto ryzykować?
  2. Płukanki do włosów czy faktycznie wpływają negatywnie na włosy?
  3. Jak uniknąć puszenia się cienkich włosów? Sprawdzone sposoby!
  4. Kremy z ceramidami: Dlaczego są kluczowe dla zdrowej skóry?
  5. Najlepsze balsamy do ciała - wybierz coś idealnie dla siebie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Patrycja Olszewska
Patrycja Olszewska

Witaj! Jestem pasjonatem naturalnej pielęgnacji i założycielem tego portalu, gdzie dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem na temat zdrowia skóry i urody. Wierzę w moc natury i dlatego promuję naturalne metody pielęgnacji, wykorzystując bogactwo roślinnych składników. Zapraszam Cię do odkrywania prostych i skutecznych sposobów pielęgnacji, które pozwolą Ci zadbać o swoje ciało w sposób holistyczny i przyjazny dla środowiska. Wspólnie poszukajmy najlepszych rozwiązań, aby Twoja skóra mogła promieniować zdrowiem i pięknem każdego dnia!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły