Kosmetyki do siwych włosów: Jakie produkty są najskuteczniejsze?

Kosmetyki do siwych włosów: Jakie produkty są najskuteczniejsze?
Autor Patrycja Olszewska
Patrycja Olszewska01.03.2024 | 7 min.

Kosmetyki do siwych włosów to grupa preparatów przeznaczonych specjalnie dla osób z problemem siwizny. W artykule przyjrzymy się bliżej różnym produktom z tej kategorii i sprawdzimy, które z nich są najskuteczniejsze w walce z siwymi włosami. Dowiesz się m.in. jak działają rozjaśniacze i jaki mają wpływ na strukturę włosów, jak radzą sobie odżywki koloryzujące oraz farby do siwych pasm. Porównamy także preparaty do utrzymywania koloru na siwych kosmykach i sprawdzimy, które z nich faktycznie spełniają swoje zadanie.

Kluczowe wnioski:
 • Najskuteczniejsze okazują się odżywki koloryzujące oraz farby do siwych pasm - długotrwale maskują siwiznę.
 • Rozjaśniacze dobrze sprawdzają się tylko przy niewielkiej ilości siwych włosów.

Rozjaśniacze do siwych pasm we włosach

Rozjaśniacze do włosów to preparaty, które rozjaśniają naturalny kolor włosów o kilka tonów, zakrywając tym samym siwe pasma. Ich działanie polega na usuwaniu żółtych i brązowych pigmentów z włosów, przez co stają się one jaśniejsze i bardziej popielate.

Zaletą rozjaśniaczy jest to, że nie zmieniają one struktury włosów tak drastycznie jak farby. Są łagodniejsze, delikatnie rozjaśniają kosmyki i pozostawiają je miękkie oraz gładkie. Stanowią mniej inwazyjną metodę na maskowanie siwizny niż farbowanie.

Wady rozjaśniaczy to przede wszystkim ich krótkotrwałe działanie. Efekt utrzymuje się zaledwie 3-4 tygodnie, po czym siwe pasma znów stają się widoczne. Ponadto, rozjaśniacze dobrze maskują siwiznę tylko przy jej niewielkiej ilości. Im więcej siwych kosmyków, tym gorzej radzą sobie z zakrywaniem ich.

Jak działają rozjaśniacze do włosów?

Rozjaśniacze zawierają silne utleniacze, które wnikają w głąb włosa i rozjaśniają jego naturalny pigment. Najczęściej spotykanym składnikiem aktywnym jest nadtlenek wodoru, który usuwa żółte i brązowe barwniki, odsłaniając jaśniejsze, popielate ziarno włosa.

Proces rozjaśniania włosów z użyciem takich preparatów jest stopniowy. Aby osiągnąć pożądany, rozjaśniony odcień potrzeba kilku (zazwyczaj 2-3) aplikacji, przeprowadzanych w odstępach 7-10 dni. Rozjaśniacz nanosi się na umyte, wilgotne włosy i pozostawia na określony w instrukcji czas.

Sposoby na maskowanie siwizny na głowie

Oprócz rozjaśniaczy istnieje jeszcze kilka skutecznych sposobów na maskowanie i kamuflowanie niepożądanej siwizny:

 • Farby do siwych włosów - dokładnie zakrywają białe pasma, jednak ich wadą jest dość agresywne działanie i osłabianie struktury włosów.
 • Henna - naturalnie barwi kosmyki, lecz efekt utrzymuje się krótko, bo około 4 tygodnie.

Farby do siwych włosów zawierają silne pigmenty, które skutecznie pokrywają białe pasma na głowie, całkowicie je zakrywając. Jednak ich wadą jest agresywne działanie na włosy - zawierają szkodliwe związki chemiczne, które wysuszają i osłabiają kosmyki. Dlatego warto szukać delikatniejszych preparatów do farbowania siwych pasm.

Które farby do siwych włosów są najłagodniejsze?

Bardziej łagodną alternatywą dla tradycyjnych farb są odżywki koloryzujące. Zawierają łagodniejsze pigmenty, które delikatnie barwią włosy i równomiernie pokrywają siwe pasma. Jednocześnie odżywiają kosmyki, nie wysuszając ich tak mocno, jak zwykłe farby.

Odżywki koloryzujące nie zawierają tak agresywnych substancji, więc nie niszczą struktury włosów. Barwią je łagodnie i delikatnie, pozostawiając miękkie, gładkie i zdrowsze. Stanowią dobrą alternatywę dla farb do siwych włosów.

Czytaj więcej:Biotyna do włosów: Sekret idealnie wygładzonej fryzury

Odżywki koloryzujące siwe kosmyki naturalnie

Odżywki koloryzujące przeznaczone są specjalnie dofarbowywania siwych kosmyków. Ich działanie polega na:

delikatnym barwieniu siwych pasm równomiernym rozprowadzaniu pigmentu na włosach
regeneracji i odżywianiu kosmyków nawilżaniu włosów i ochronie koloru

Dzięki takiemu kompleksowemu działaniu, odżywki koloryzujące zapewniają naturalny wygląd siwych włosów po ufarbowaniu. Nie niszczą ich struktury tak agresywnie jak zwykłe farby. Barwią łagodnie i delikatnie, pozostawiając włosy miękkie, gładkie i zdrowsze.

Zawierają także filtry UV chroniące kolor przed blaknięciem. Dzięki nim, odcień utrzymuje się dłużej na włosach - nawet do 6 tygodni. Odżywki koloryzujące maskują zatem skutecznie siwiznę, robiąc to w sposób delikatny i bezpieczny dla kosmyków.

Preparaty do farbowania siwych pasm we włosach

Zdjęcie Kosmetyki do siwych włosów: Jakie produkty są najskuteczniejsze?

Preparaty do farbowania siwych pasm różnią się pod względem składu i sposobu działania. Można wśród nich wyróżnić takie typy produktów:

 • Farby do siwych włosów - zawierają silne pigmenty, dokładnie zakrywają siwiznę, choć bywają agresywne.
 • Odżywki koloryzujące - łagodniej barwią siwe kosmyki i odżywiają je.
 • Henna - naturalnie farbuje włosy, jednak efekt jest krótkotrwały.

Najskuteczniejsze w maskowaniu siwych pasm są farby, które całkowicie je zakrywają. Jednak często bywają zbyt agresywne. Dlatego lepszą alternatywą mogą być odżywki koloryzujące, które delikatnie rozjaśniają siwiznę i regenerują włosy.

Henna choć naturalna, to nie zapewnia trwałego efektu i szybko się zmywa. Jeśli zależy nam na długotrwałym zakryciu siwych pasm, to farby i odżywki koloryzujące będą lepszym rozwiązaniem.

Produkty pomagające utrzymać kolor na siwych włosach

Aby kolor, którym zamaskowaliśmy siwe kosmyki jak najdłużej utrzymywał się na włosach, warto sięgnąć po specjalne produkty do pielęgnacji farbowanych i rozjaśnianych pasm:

Najważniejsze z nich, to odżywki do włosów farbowanych i szampony z filtrem UV, które pomagają zachować intensywność koloru i chronią go przed blaknięciem.

Szampony do włosów farbowanych zawierają filtry UV, a także składniki nawilżające i regenerujące kosmyki. Dzięki regularnemu stosowaniu takiego szamponu, kolor dłużej pozostaje żywy i nasycony.

Z kolei odżywki do pielęgnacji włosów farbowanych odżywiają, wzmacniają i nawilżają kosmyki od środka. Zapobiegają ich przesuszeniu, łamliwości i wypadaniu. W efekcie kolor wygląda lepiej i jest mocniej "zakotwiczony" we włosach.

Skuteczność kosmetyków do usuwania siwizny z włosów

Istnieją także kosmetyki, które mają na celu trwałe usunięcie siwizny z włosów. Należą do nich preparaty odbarwiające oraz pigmenty do trwałego barwienia siwych kosmyków.

Preparaty odbarwiające usuwać mają z włosów naturalny, ciemny pigment, odsłaniając jasne ziarno włosa. Proces ten jest dość agresywny dla kosmyków i może je znacznie osłabić oraz przesuszyć.

Zdecydowanie skuteczniejsze i bezpieczniejsze są pigmenty do trwałego barwienia siwych włosów. Są one wbudowywane w strukturę kosmyka, trwale zmieniając kolor siwych pasm. Efekt jest naprawdę długotrwały, bo utrzymuje się nawet do 6 miesięcy.

Podsumowanie

W artykule omówiono różne rodzaje kosmetyków do pielęgnacji i maskowania siwych włosów. Okazuje się, że najskuteczniejsze są odżywki koloryzujące i farby do siwych pasm, które długotrwale zakrywają siwiznę. Jeśli chcemy zadbać o kondycję włosów, warto sięgać po delikatniejsze odżywki, a nie agresywne farby. Przydatne będą też kosmetyki do pielęgnacji farbowanych kosmyków jak szampony z filtrami UV czy odżywki regenerujące, które pomogą utrzymać intensywny kolor.

Okazuje się więc, że dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i maskowania siwizny ma kluczowe znaczenie. Stosując łagodne preparaty zamiast agresywnych możemy uniknąć osłabienia i nadmiernego wysuszenia włosów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Aluminium w kosmetykach: Czy warto ryzykować?
 2. Jak uniknąć puszenia się cienkich włosów? Sprawdzone sposoby!
 3. Kremy z ceramidami: Dlaczego są kluczowe dla zdrowej skóry?
 4. Olejki roślinne - które najlepiej redukują zmarszczki na twarzy?
 5. Dezodorant La Le: Codzienna delikatna pielęgnacja bez kompromisów
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Patrycja Olszewska
Patrycja Olszewska

Witaj! Jestem pasjonatem naturalnej pielęgnacji i założycielem tego portalu, gdzie dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem na temat zdrowia skóry i urody. Wierzę w moc natury i dlatego promuję naturalne metody pielęgnacji, wykorzystując bogactwo roślinnych składników. Zapraszam Cię do odkrywania prostych i skutecznych sposobów pielęgnacji, które pozwolą Ci zadbać o swoje ciało w sposób holistyczny i przyjazny dla środowiska. Wspólnie poszukajmy najlepszych rozwiązań, aby Twoja skóra mogła promieniować zdrowiem i pięknem każdego dnia!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły